Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


3b baskı fiyatı hesaplanırken şu faktörler kullanılır:

  • Modelin Boyutları (hacim): Kullanılacak dolgu malzemesi miktarını doğrudan etkileyen bir faktör olarak maliyet hesabımızın temel unsurlarındandır.
  • Kullanılacak Baskı Yöntemi: FDM, SLA, SLS gibi çeşitli baskı yöntemlerinden hangisi kullanılarak üretim yapılacağı, maliyet hesabındaki faktörlerden bir diğeridir.
  • Baskı Çözünürlüğü: 3d baskısı yapılacak modelin katmanları 50 mikron ile 400 mikron arası detayda basılabilmektedir. Ne kadar ince baskı alınırsa o kadar çok baskı malzemesi harcanacağından ve baskı süresi uzayacağı için maliyet hesabında etkilidir.
  • Baskı Süresi: Baskıda kullanılan 3d yazıcının ne süre ile söz konusu projeye bağlı olarak çalışacağı, üretilen nesnenin maliyetine doğrudan etki eden bir diğer faktördür.
  • Baskı Modelinin Doluluğu: Üretilecek 3 boyutlu nesnenin dış yüzeyinin detayı kadar, iç hacminin ne yoğunlukta dolulukta olacağı da harcanacak baskı maddesi ve zaman açısından etkili bir diğer faktördür.

FİLAMENT

Plastik eklemeli üretimin temel taşlarından olan filaman, 1.75 ve 2.95 mm kalınlığından tel şeklinde ekstrüzyon plastiktir.  Genelde 500 – 1000 gram ağırlığında rulolar halinde bulunabilmektedir. Çok farklı ham ve modifiye edilmiş plastikten üretilir, geniş bir renk skalası ile satılır.

DİLİMLEYİCİ (SLİCER) PROGRAMLAR

Dilimleyici programlar “.stl” uzantılı katı model dosyalarınızı yazıcının anlayacağı takım yolu kodlarına (gcode’lara) dönüştüren programlardır. Ücretli ve ücretsiz birçok program açık kaynaklı yazıcılarda kullanılabileceği gibi kapalı kaynaklı yazıcıların kendi dilimleme programları mevcuttur.Temelde benzer algoritmalar ve baskı ayarları kulansalar da bazı dilimleyiciler daha çok seçenek imkânı sunarak daha tecrübeli kullanıcılara hitap ederken bazıları daha az ayar ile yeni başlayanları hedefler. Kendi deneyimize uygun bir dilimleyici ile çalışmalarınıza başlamak hem baskı başarı oranınızı hem de alışma sürecinizi kolaylaştırır.

BASKI AYARLARI

Modelinizi baskıya hazırlarken dilimleyici üzerinden yaptığınız her değişikliğin baskınızın kalitesine etki edeceğini unutmayın. Sağlıklı bir baskı süreci için gerek farklı filaman tipleri gerekse faklı modellere göre baskı ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden dilimleyici üzerinde yaptığınız değişikliklerinin nelere etki edeceğini veya modelinizin hangi ayarlarda değişiklik gerektireceğini bilmeniz gerekir.

MODEL

3 boyutlu yazınız ile ister hazır modeller isterseniz kendi çizimini yaptığınız modeller ile üretim yapabilirsiniz. İnternet ortamında bulacağınız bazı modelleler özel olarak 3 boyutlu yazıcıda basılmaya uygun üretilmiştir. Normalde karşılaşacağınız bir modelden daha yumuşak açılar ile yükselirler, köprü açıklıkları düşüktür.

KULLANICI TECRÜBESİ

Başta söylediğimiz gibi 3 boyutlu baskı prosesi öğrenmesi kolay ustalaşması zor bir süreçtir. Gerek farklı malzeme tiplerini gerekse farklı baskı ayarlarının etkilerini öğrenmek zaman alabilir. Kullanıcı olarak ürüne ait kılavuzları dikkatli okuyup anlayarak ilerlemeniz hem makinenizi tanımanızı kolaylaştırır hem de daha iyi kullanıcı deneyimi yaşamanızı.

Satışını yapmış olduğumuz tüm cihazlar için detaylı kullanım eğitimi veriyoruz.

PLA (Polylaktik asit) Dogal yollarla oluşturulan ve doga ve sağlık dostu bir bio-plastik türüdür. Yazdirma sıcaklığı araligi 180°C ve 220°C arasindadir.Kolay islenir, isiya direnci düsüktür. Kapali alanlarda kullaniminda bilinen sakinca yoktur, isitildiginda waffle gibi koktugu söylenir.Sodyum hidroksit bilinen cözücü maddelerindendir (80° ideal isi) ABS (Akrilonitril bütadien stiren) Hammeddesi petroldür, Hafif ve sert bir yapisi vardir. Genel yazdirma araligi 200°C ve 260°C arasindadir. Isitmali tabana ihtiyac duyar yazdirma sirasinda. Kokusu agir ve solunmasi sakincalidir. Aseton bilinen cözücü maddelerdendir. (90° ideal isi) ABS-Ninjaflex Kirilma ve kopma noktasi bir hayli yüksek esnemeye cok müsait yeni bir tür ABS cesitidir. Bir benzeri naylon filamenttir.

Ürün tedarik ve stok durumuna göre 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Tüm ürünlere firmamız tarafından teknik destek verilmektedir.